Kategorie

  Produkty

   Części rowerowe

   Poznaj nasze części rowerowe

   Kategoria części rowerowe zawiera w sobie wszystkie najważniejsze komponenty, które pozwolą na złożenie lub naprawę każdego roweru. Szeroki wybór części wyłącznie od najlepszych producentów pozwala znaleźć najlepsze rozwiązania, dopasowane zarówno pod względem jakościowym, jak i cenowym.

   Napęd i jego elementy - rozwiń prędkość

   Jednym z głównych elementów każdego roweru jest napęd. W skład tej kategorii wchodzą wszelkiego rodzaju korby, zębatki, kasety, wolnobiegi, łańcuchy oraz przerzutki. Dobrej jakości napęd pozwala na szybką i precyzyjną zmianę biegów oraz wydłużenie ich żywotności. Co więcej, wysokiej jakości komponenty zapewniają cichą pracę, co pozwala na znaczącą poprawę komfortu jazdy. Planując samodzielne złożenie roweru bądź wymianę wybranych elementów napędu, warto wybierać wyłącznie nowe części, sprawdzonych producentów. W naszej ofercie znajdziesz komponenty wyłącznie znanych producentów takich jak Shimano, KMC czy Sram.

   Każdy napęd też lubi pracę w dobrych warunkach, czyli zdecydowanie w czystych i posmarowanych. Zadbaj więc o jego regularne czyszczenie i smarowanie, a z pewnością będzie służył dłużej i mniej awaryjnie. Dobrze sprawdzą się więc w tym celu środki czyszczące nie tylko do napędu oraz smary rowerowe i oleje. Pamiętaj też o kontroli rozciągnięcia łańcucha. Używając przymiaru do łańcucha łatwo można sprawdzić czy ten nadaje się już do wymiany. Jazda na zużytym czyli rozciągniętym łańcuchu przyczyni się do szybszego zużycia innych elementów (tarcz korby, kasety lub wolnobiegu) co skutkować będzie również koniecznością wymieniania ich.

    foto 4

   Hamulce rowerowe, czasem warto zatrzymać się na czas

   Kolejnym elementem wyposażenia roweru, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są hamulce. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa rowerzyście, a przy tym wpływa na poprawę komfortu jazdy. W rowerach stosuje się różnego rodzaju mechanizmy. Każdy z nich jest wysoce skuteczny, jednak dla pełnej sprawności swojego działania powinien być dostosowany do preferowanego rodzaju jazdy.

   Obecnie największą popularnością cieszą się hamulce V-brake. Ich zdecydowaną zaletą jest dobra siła hamowania, stosunkowo niska cena i łatwa naprawa, również w trasie. Warto jednak zaznaczyć przy tym, że hamulce te mogą tracić swoją siłę hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu. Hamulce tarczowe sprawdzą się w przypadku rowerów trekkingowych i długich lub wymagających tras, a także przy trudnych zjazdach. Są wysoce skuteczne i odporne na warunki pogodowe, jednak ich wysoka cena i trudności podczas samodzielnej naprawy sprawiają, że nie każdy decyduje się na ten model. Hamulce torpedo z pewnością każdy pamięta z czasów dzieciństwa. Hamulce uruchamia się poprzez naciśnięcie pedałów „do tyłu”. Najczęściej wariant torpedo stosuje się w dalszym ciągu w rowerach dziecięcych, a ponadto w rowerach miejskich, bez przerzutek. Szczególną ich przewagą jest to, że są proste w obsłudze i działają sprawnie niezależnie od warunków atmosferycznych. Jednak przy większych prędkościach ich siła hamowania może być niewystarczająca, a podczas zerwania łańcucha całkowicie przestają działać.

   Decydując się na wybór odpowiednich hamulców, należy szczegółowo zapoznać się z ich cechami. Analizując wady i zalety poszczególnych typów, a następnie zestawiając je z preferowaną formą jazdy, będziesz w stanie wybrać najodpowiedniejszy wariant dla siebie.

   Układ kierowniczy czyli ster roweru

   W skład układu kierowniczego wchodzą kierownica, wspornik kierownicy, często nazywany mostkiem oraz widelec, na którym następnie montuje się koło. Odpowiednio zmontowany wpływa na poprawę precyzji i bezpieczeństwa jazdy. Kierownice różnią się pod względem kształtów i rozmiarów. Najczęściej spotkać można całkowicie proste lub delikatnie wygięte, a także zawinięte, doskonałe dla rowerów szosowych i gravelów lub jaskółki, które najczęściej spotyka się w rowerach miejskich.

   W każdym rowerze wykorzystuje się dwa typu linek: do hamulców oraz przerzutek. Od ich odpowiedniego naciągnięcia zależy to, czy powyższe funkcje będą działały sprawnie. Aby mieć gwarancję, że w trakcie jazdy systemy rowerowe nie zawiodą, należy używać wyłącznie wysokiej jakości elementów.

   Opony rowerowe, koła i dętki

   Żaden rower nie pojedzie bez odpowiednich kół. Wśród części rowerowych znajdziesz wysokiej jakości opony i dętki, w różnych rozmiarach, a także wszystkie te elementy, które składają się na wyposażenie koła, tj. adaptery, piasty, zawory i bębenki. Szeroka dostępność asortymentu sprawia, że każdy rowerzysta, od amatorów miejskich wycieczek, aż po ekstremalnych kolarzy trekkingowych znajdzie rozwiązanie odpowiadające na jego potrzeby. Wszystkie te elementy wyposażenia znajdziesz w naszym sklepie internetowym, w kategorii części rowerowe.

   Siodełka i sztyce

   Dla zapewnienia odpowiedniego podparcia podczas jazdy konieczne jest dobranie właściwego siodełka, na którym spoczywa niemal cały ciężar rowerzysty. Siodełko rowerowe powinno zapewnić odpowiednie podparcie dla kości kulszowych, co pozwala na znaczącą poprawę komfortu jazdy, a także zmniejsza ryzyko występowania dolegliwości bólowych oraz różnego rodzaju otarć. Aby osiągnąć maksymalny komfort jazdy, warto dopasować siodełko do swoich potrzeb. Z uwagi na szerszy rozstaw kości miednicy, kobiety powinny wybierać szersze modele. Mężczyźni z kolei powinni zwrócić szczególną uwagę na kształt siodełka rowerowego, dobierając taki, który nie będzie powodował ucisku w obszarze genitaliów.

   Szeroki wybór różnorodnych wariantów pozwala na dopasowanie odpowiednich rozwiązań, dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika.

   W kategorii części rowerowych znaleźć można również pedały rowerowe. Od ich rodzaju w dużej mierze zależy to, ile energii trzeba będzie włożyć dla osiągnięcia określonej prędkości jazdy. Choć ich budowa jest prosta, to również dzielą się na różne typy, które można w prosty sposób dopasować do stylu jazdy. Rowerzyści preferujący miejski styl jazdy mogą wybrać popularne modele platformowe. Ich budowa sprawia, że można korzystanie z nich jest wygodne, a w razie wywrotki umożliwia szybką asekurację. Osoby jeżdżące w długie trasy mogą wybrać pedały wpinane, które znacząco zwiększają moc ruchu. Należy przy tym pamiętać, że tego typu pedały wymagają zastosowania odpowiedniego obuwia.

   W grupie osprzętu znaleźć można wszelkiego rodzaju mechanizmy oraz systemy mocowania, w tym mechanizmy korbowe, przerzutki, kasety z łańcuchami, manetki przerzutek i hamulce z klamkami. Wybierając osprzęt do roweru, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by wszystkie elementy były ze sobą kompatybilne. Najprościej uzyskać taki efekt, wybierając poszczególne elementy od jednego producenta. Jednak jeślimasz odpowiednią wiedzę, możesz stosować osprzęt różnych producentów, dopasowując go w sposób zapewniający największy komfort i satysfakcję cenową.

   Grupy osprzętu Shimano

   Poniższy przegląd grup osprzęty Shimano może ułatwić Ci dostosowanie odpowiedniej grupy do Twoich potrzeb. Jeśli nie wiesz na którą się zdecydować, zawsze możesz wybrać część komponentów z jednej grupy a część z innej. Pamiętaj tylko aby wówczas sprawdzić kompatybilność tych części.

   Grupy Shimano dla jazdy szosowej (Road):

   • Shimano Dura-Ace - Najwyższa grupa, dedykowana dla zawodowców i wymagających kolarzy szosowych.
   • Shimano Ultegra - Wysoka jakość i wydajność, często wybierana przez zaawansowanych kolarzy.
   • Shimano 105 - Grupa średniej klasy, idealna dla zaawansowanych kolarzy.
   • Shimano Tiagra - Rozsądna jakość i wydajność, często stosowana w rowerach dla początkujących i rekreacyjnych kolarzy.
   • Shimano Sora - Grupa entry-level dla rowerów szosowych, często używana w rowerach budżetowych.

   Grupy Shimano dla jazdy górskiej (MTB):

   • Shimano XTR - Najwyższa grupa dla MTB, oferująca najnowocześniejsze technologie.
   • Shimano XT - Wysoka jakość i wydajność, popularna wśród zaawansowanych rowerzystów górskich.
   • Shimano SLX - Średnia grupa, doskonała dla zaawansowanych i średniozaawansowanych kolarzy górskich.
   • Shimano Deore - Dobra jakość i wydajność, idealna dla początkujących i rekreacyjnych kolarzy górskich.
   • Shimano Tourney - Grupa entry-level, dedykowana dla początkujących kolarzy MTB i rowerzystów rekreacyjnych.
   • Shimano Altus - Grupa entry-level, zapewniająca podstawową wydajność i trwałość, często stosowana w rowerach miejskich i rekreacyjnych.

   Grupy Shimano dla jazdy gravel:

   • Shimano GRX - Dedykowana grupa dla rowerów gravelowych, oferująca specjalne rozwiązania do jazdy po różnych nawierzchniach.
   • Shimano Ultegra RX - Wariant grupy Ultegra z dodatkowymi funkcjami przeznaczonymi do jazdy gravelowej.

   Pamiętaj, że wybór grupy zależy od twoich indywidualnych potrzeb, poziomu zaawansowania i budżetu. Shimano może także wprowadzać nowe grupy lub aktualizacje w miarę rozwoju technologii rowerowych.

    foto 3

   Dowiedz się jako pierwszy o nowościach i promocjach!

   Zapisz się do naszego newslettera

   Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.