Kategorie

    Produkty

      Hamulce tarczowe rowerowe - mechaniczne, hydrauliczne

      Produktów: 50

      Filtr

      Hamulce tarczowe rowerowe

      Hamulce rowerowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów roweru. Ich sprawność i skuteczność ma nie tylko ogromny wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty, ale także na komfort i przyjemność z jazdy na rowerze. Z tego względu każdy rower powinien być wyposażony w niezawodne i dostosowane do stylu jazdy hamulce. Bez wątpienia jednym z najlepszych rozwiązań są hamulce tarczowe. Tego typu system hamulcowy jest bardzo skuteczny, zapewnia wysoką moc hamowania oraz niezawodność w niekorzystnych i zmiennych warunkach pogodowych. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na rower wyposażony w zestaw hamulców hydraulicznych tarczowych. W naszym sklepie oferujemy hamulce rowerowe Shimano, hamulce rowerowe SRAM i wiele więcej.

       foto 1

      Rodzaje hamulców tarczowych

      Tarczowy hamulec rowerowy to system zaczerpnięty z motoryzacji, gdzie tego typu hamulce są standardem, czy to w motocyklach, czy też samochodach. Oczywiście tutaj mamy do czynienia z elementem o znacznie mniejszych rozmiarach i mocy, jednak jego zasada działania jest taka sama. Hamulec ten składa się z klamki, przewodu hamulcowego lub pancerza oraz zacisku hamulca tarczowego. Proces hamowania polega na zaciskaniu z odpowiednią siłą okładzin hamulcowych na tarczy hamulcowej, co dzieje się w efekcie naciskania na klamkę hamulca.

      Hamulce tarczowe dzieli się na dwa główne rodzaje, ze względu na mechanizm przenoszenia siły hamowania z klamki na zacisk hamulca tarczowego i następnie poprzez klocki na tarczę hamulcową. Można tutaj wyszczególnić hydrauliczne hamulce tarczowe oraz mechaniczne hamulce tarczowe.

      Hamulce tarczowe mechaniczne

      Podstawowym rodzajem tarczowych hamulców rowerowych są hamulce mechaniczne (Shimano BR-R317). Jest to system, który łączy w sobie dwa rozwiązania, czyli zasadę działania hamulców tarczowych oraz linkę hamulcową, która pełni tutaj rolę elementu przenoszącego siłę hamowania, tak jak ma to miejsce w hamulcach szczękowych czy też v-brake. Jest to zdecydowanie prostsza i tańsza opcja w porównaniu do układu hydraulicznego hamulca tarczowego. Mimo tego nadal oferuje dość dobrą siłę hamowania oraz skuteczność przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Układ ten z racji swojej prostoty jest także bardzo łatwy oraz tani do serwisowania, konserwacji hamulców tarczowych i czyszczenie hamulców, a wszelkiego rodzaju usterki zazwyczaj nie wymagają specjalistycznych narzędzi czy umiejętności, aby sobie z nimi poradzić. Jest to niewątpliwie spora zaleta tego rozwiązania, jednak trzeba pamiętać, że istnieją również pewne wady hamulców tarczowych mechanicznych. Z pewnością zaliczyć do nich można znacznie niższą siłę hamowania, modulację czy też kulturę pracy w stosunku do hamulców hydraulicznych. Warto o tym pamiętać przy zakupie roweru i zastanowić się, czy takie rozwiązanie jest dla nas wystarczające czy może lepiej będzie zainwestować w coś lepszego i wybrać od razu układ hydrauliczny.

      Hamulce tarczowe hydrauliczne

      Hamulce tarczowe hydrauliczne to najbardziej zaawansowany system hamulcowy dostępny obecnie w rowerach. Początkowo było to rozwiązanie znane głównie z wyczynowych odmian kolarstwa górskiego, później przeszło ono do rowerów rekreacyjnych MTB, a teraz znaleźć je można praktycznie w każdym rodzaju roweru, przez trekkingi aż po rowery szosowe.

      Hamulce tego typu charakteryzują się bardzo dużą siłą hamowania, znakomitą modulacją, wysoką kulturą pracy oraz niezawodnością bez względu na warunki terenowe czy też atmosferyczne. Układ ten nie posiada już linki hamulcowej, którą można znaleźć w układach mechanicznych. W tym przypadku mamy do czynienia z przewodami hydraulicznymi oraz specjalnym płynem hamulcowym, który to odpowiada za przenoszenie siły hamowania na klocki i później tarczę hamulca. Rozwiązanie to jest praktycznie bezobsługowe i znane jest ze swojej niezawodności. Z tego też względu hamulce tarczowe hydrauliczne są doskonałym rozwiązaniem dla tych rowerzystów, którym zależy na najwyższej jakości, dużej sile hamowania oraz niezawodności hamulców rowerowych.

      Jakie hamulce tarczowe wybrać?

      Dobre hamulce tarczowe powinny charakteryzować się przede wszystkim niską awaryjnością i niezawodnością w wymagającym terenie i zmiennych warunkach pogodowych. Oczywiście każdy rowerzysta ma nieco inne wymagania i oczekiwania w stosunku do hamulców, co podyktowane jest jego stylem jazdy. Mimo tego warto pamiętać o tym, aby stawiać zawsze na znane i sprawdzone marki. Efektywność hamulców tarczowych, niezawodność układu hamulcowego, łatwość regulacji hamulców, to czy łatwo o wymianę klocków hamulcowych czy też awaryjność hamulców to kwestie, na które w dużym stopniu będzie miała wpływ właśnie jakość wykonania oraz przemyślany i dopracowany projekt hamulców. Wszystko to możemy otrzymać w produktach takich znanych marek jak Shimano (Shimano Alivio BL-MT400, Hamulce XTR), SRAM (SRAM Apex1 HDR), Magura, Avid (Avid BB5 MTB), Hayes itd. Ciekawym rozwiązaniem są również nieco tańsze produkty takie jak nowe hamulce tarczowe Tektro, które mimo niższej ceny wcale nie odstają jakością od produktów przodujących marek i są bardzo ciekawą alternatywą dla droższych rozwiązań.

       foto 2

      Klocki hamulcowe do hamulców tarczowych

      Hamulce tarczowe do prawidłowego działania wymagają również odpowiednich klocków hamulcowych. Każda marka czy też model hamulca, jest kompatybilny z określonym modelem klocków hamulcowych, które różnią się od siebie rozmiarem czy też kształtem. Z tego względu szukając klocków do hamulców, trzeba o tym pamiętać i wybrać odpowiedni model. Ponadto klocki występują również w dwóch różnych wersjach: organicznej (żywiczne) i metalicznej (spiekane). Czasami spotkać się można również z klockami hamulcowymi półmetalicznymi, które łączą w sobie cechy obu tych rozwiązań. Klocki hamulcowe organiczne są znacznie delikatniejsze, bardziej miękkie co przekłada się na dobrą siłę hamowania w sytuacji, gdy nie są mocno rozgrzane. Dodatkowo nie zużywają szybko tarczy hamulcowej oraz są cichsze, jednak ich wadą jest szybsze zużywanie się i podatność na zabrudzenia.

      Klocki metaliczne są z kolei znacznie twardsze, oferują większą siłę hamowania, szczególnie wtedy, gdy już mocno się rozgrzeją, a także są znacznie trwalsze od organicznych. Jednak ich wadą jest dość głośna praca, zużycie tarcz hamulcowych jest szybsze, a ponadto na chłodno mogą hamować nieco słabiej niż organiczne klocki hamulcowe. Podsumowując, metaliki będą dobre do wyczynowej jazdy górskiej w trudnych warunkach i zmiennej pogodzie, z kolei organiczne sprawdzą się doskonale w nieco mniej ekstremalnych warunkach.

       foto 3

      Nasza oferta hamulców tarczowych

      W naszej ofercie naleźć można bogaty wybór hamulców tarczowych hydraulicznych przeróżnych wiodących na rynku marek. Decydując się na zakup w naszym sklepie, bez względu na to czy wybierzesz hamulce tarczowe Magura, hamulce tarczowe Shimano, hamulce rowerowe Avid, hamulce rowerowe HAYES czy inny hamulec tarczowy dedykowany do danego typu roweru czy też stylu jazdy, masz gwarancję, że jest to produkt w pełni oryginalny, sprawny i pochodzący od znanych i cenionych na całym świecie producentów części rowerowych. W naszej ofercie znajdziesz również zaciski hamulcowe Shimano, tarcze hamulcowe Magura, tarcze hamulcowe DARTMOOR, tarcze hamulcowe SRAM, tarcze hamulcowe GALFER, tarcze hamulcowe Shimano, zaciski hamulcowe Magura oraz klocki hamulcowe organiczne i klocki hamulcowe metaliczne. Zapraszamy do zapóźniania się z ofertą i do zakupów w naszym sklepie internetowym.

      Dowiedz się jako pierwszy o nowościach i promocjach!

      Zapisz się do naszego newslettera