Kategorie

    Produkty

      Jak zadbać o wygodę na rowerze? - podstawowy bikefitting

      2025-03-30

      Jak zadbać o wygodę na rowerze? - podstawowy bikefitting

      Jazda na rowerze to bardzo przyjemna i zdrowa forma spędzania wolnego czasu. Niestety wielu osobom aktywność ta, kojarzyć się może dość negatywnie, przykładowo z bólem pośladków, kolan, nadgarstków, karku czy też innymi dolegliwościami, które skutecznie odbierają nam przyjemność z jazdy. Zazwyczaj przyczyną tego typu problemów jest źle ustawiony rower.

      Bikefitting to dziedzina zajmująca się dostosowaniem roweru do danej osoby, w taki sposób, aby mogła ona jeździć efektywnie i jednocześnie czuła się na rowerze komfortowo. Jest to bardzo ważne nie tylko dla naszego samopoczucia podczas jazdy, ale także zdrowia. W tym artykule przybliżymy nieco temat podstaw bikefittingu i doradzimy, jak samodzielnie wykonać taką regulację, a także co warto zmienić w rowerze, w co zainwestować i jakich błędów nie popełniać, aby czerpać więcej przyjemności z jazdy bez bólu i innych dolegliwości.

      Jak zadbać o wygodę na rowerze? - podstawowy bikefitting zdjęcie nr 4

      Ból pośladków podczas jazdy - odwieczny problem rowerzystów

      Bez wątpienia najczęstszym problemem czy też dolegliwością, z jaką mierzą się w szczególności początkujący rowerzyści, jest ból pośladków podczas jazdy. U jednych może pojawić się on już po 30 minutach jazdy, u innych wystąpi później. Bez względu jednak na to, problem ten skutecznie zniechęca nas do jazdy i sprawia, że przestajemy czerpać przyjemność z tej aktywności.

      Przyczyny bólu pośladków podczas jazdy

      Ból pośladków podczas jazdy na rowerze to bardzo powszechna dolegliwość, która często towarzyszy zarówno początkującym jak i bardziej doświadczonym rowerzystą. Przyczyn tego problemu może być naprawdę sporo. Do najczęstszych zaliczyć można źle dobrane siodełko, nieprawidłowo ustawiony rower, spodenki bez wkładki czy też nieodpowiednia bielizna, która może doprowadzić do pojawienia się bolesnych otarć skóry podczas jazdy.

      Jak dobrać odpowiednie siodełko?

      Wybór odpowiedniego siodełka to bardzo złożony i trudny temat, ponieważ jest to mocno indywidualna kwestia. Miło tego istnieją pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować, chcąc zakupić odpowiednie siodełko.

      Podstawą jest wybranie siodełka o odpowiedniej szerokości. Wygodne siodełko powinno być na tyle szerokie, aby nasze kości kulszowe opierały się na nim stabilnie, bez uczucia ucisku lub dyskomfortu. Z tego względu siodełko powinno być minimalnie szersze, niż rozstaw naszych kości kulszowych. Dokładny rozstaw tych kości możemy sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia pomiarowego, które znaleźć w można w wielu sklepach rowerowych.

      Jeśli szerokość siodełka mamy już ustaloną, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego modelu. Warto stawiać na siodełka z otworem na środku. Takie rozwiązanie niweluje zbędny ucisk podczas jazdy, a dodatkowo nieco polepsza wentylację. Ponadto szukając wygody, warto inwestować w dość miękkie siodełko, najlepiej żelowe. Takie rozwiązanie zapewnia największy komfort i chroni przed otarciami.

      Jak prawidłowo ustawić rower pod siebie? - bikefitting

      Wybranie odpowiedniego siodełka to podstawa wygody podczas jazdy na rowerze. Jednak nie jest to wystarczające, ponieważ nawet najlepsze siodełko nie będzie wygodne, jeśli nie ustawimy go odpowiednio. To samo tyczy się innych elementów roweru, które trzeba dostosować do siebie tak, aby osiągnąć optymalną pozycję na rowerze. Jest to klucz do osiągnięcia pełnej wygody podczas jazdy na rowerze.

      Jak zadbać o wygodę na rowerze? - podstawowy bikefitting zdjęcie nr 2

      Ustawienie siodełka

      Siodełko można ustawić w kilku płaszczyznach. Po pierwsze, wysokość siodełka. Siedząc na rowerze, gdy pedał jest w pozycji dolnej, czyli korba przykręcona jest tak, aby pedał był w najniższym położeniu, nasza noga powinna być prawie wyprostowana. Minimalne zgięcie chroni nas przed przeprostem, co również nie jest wskazane.

      Ponadto siodełko należy ustawić również w odpowiedniej odległości względem kierownicy. Podstawową zasadą jest to, aby nasze kolano nie było wysunięte za bardzo do przodu. Optymalne ustawienie to takie, gdy nasze kolano spoczywa dokładnie nad osią pedału ustawionego na godzinie 3, czyli gdy korba jest w poziomie. Dzięki temu chronimy nasze kolana przed przeciążeniem, a nasza pozycja jest bardziej efektywna.

      Kąt ustawienia siodełka to kolejna ważna kwestia. Punktem wyjściowym jest ustawienie poziome. Jeśli jednak czujemy jakiś ból czy dyskomfort, warto delikatnie pochylić siodełko w przód i przetestować, czy takie położenie jest lepsze.

      Ustawienie kierownicy

      Kierownica powinna być odpowiedniej szerokości, aby pozwolić na optymalną pozycję na rowerze. Szerokość barków rowerzysty ma wpływ na wybór szerokości kierownicy. Im rozstaw barków jest szerszy, tym szersza może być kierownica.

      Wszelkie manetki czy klamki hamulcowe zamontowane na kierownicy, powinny być ustawione nieco w dół, pod pewnym kątem, tak aby nadgarstek był wyprostowany, gdy trzymamy za kierownicę i klamki hamulca. Ból nadgarstków podczas jazdy, zazwyczaj jest spowodowany właśnie złym ustawieniem klamek czy manetek na kierownicy.

      Ogólna pozycja na rowerze

      Pozycja na rowerze powinna być przede wszystkim komfortowa. Jeśli siadamy na rowerze i od razu czujemy jakiś dyskomfort, to oznacza to, że coś jest nie tak, jak powinno być lub sam rower nie jest odpowiednio dobrany do naszego ciała. Większość naszej wagi powinna spoczywać na siodełku, z kolei na kierownicy powinniśmy się tylko lekko opierać. Jeśli czujemy, że spadamy nieco w przód i dość mocno opieramy się na kierownicy, warto nieco zmienić ustawienia siodełka, czy też kierownicy, aby zniwelować ten problem. Ból od wewnętrznej strony dłoni, może świadczyć właśnie o tym, że zbyt mocno opieramy się na kierownicy, wywołując tym samym niepotrzebny ucisk w tej części dłoni.

      Jak zadbać o wygodę na rowerze? - podstawowy bikefitting zdjęcie nr 3

      Dodatkowe sposoby na komfort podczas jazdy

      Wygodnie siodełko, ustawienie roweru pod siebie, odzież rowerowa itd. to rzeczy, które są niezbędne, gdy chcemy osiągnąć pełny komfort podczas jazdy na rowerze. Nie są to jednak jedyne ważne kwestie.

      Mostek - spróbuj wyregulować tak aby wysokość kierownicy odpowiadała ci najlepiej. Możesz użyć do tego mostka z regulacją.

      Chwyty rowerowe to kolejny element roweru, który może mieć na to spory wpływ. Jeśli zależy nam na pełnym komforcie, warto wybrać gripy rowerowe ergonomiczne. Tego typu chwyty charakteryzują się odpowiednio dopasowanym do dłoni kształtem. Dzięki temu mamy lepsze podparcie dla dłoni podczas jazdy. Innym rozwiązaniem mogą być gripy piankowe, które są bardzo miękkie i przyjemne dla dłoni, a ponadto bardzo dobrze tłumią drgania podczas jazdy.

      W sytuacji, gdy dokucza nam ból pośladków podczas jazdy na rowerze, warto również rozważyć zakup spodenek rowerowych z wkładką. Jest to dodatkowy element wykonany ze specjalnej pianki czy też żelu, który skutecznie niweluje drgania, zmniejsza ucisk oraz zapobiega otarciom podczas jazdy. Szczególnie osoby jeżdżące dużo na rowerze, powinny zainwestować w dobrej jakości spodenki z wkładką, ponieważ pozwalają one znaczące podnieść poziom komfortu podczas jazdy.

      Najczęstsze błędy rowerzystów

      Na wygodę podczas jazdy na rowerze składa się spora ilość różnych czynników, na które mamy mniejszy lub większy wpływ. Niestety zdarza się, że nawet niewielki błąd z naszej strony, w perspektywie kilku godzin jazdy może okazać się sporym problemem. Z tego względu, warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy rowerów, które wpływają później na komfort podczas jazdy.

      Jedną z podstawowych spraw jest jazda w spodenkach rowerowych z wkładką. Rozwiązanie to znacznie zwiększa komfort, jednak tylko wtedy, gdy używamy takich spodenek bez bielizny. Wkładka ta jest wykonana z antybakteryjnego materiału i zaprojektowana w taki sposób, aby zniwelować wszelkie otarcia na skórze. Zakładając dodatkowo bieliznę pod te spodenki, ryzykujemy powstawaniem otarć, które już po niedługim czasie mogą dać o sobie znać, a po kilku godzinach jazdy, ból może całkowicie odebrać nam przyjemność z tej aktywności.

      Kolejną kwestią jest nieprawidłowy ubiór. Z pewnością powinniśmy zrezygnować z wszelkiej odzieży bawełnianej. Ten materiał, mimo że na co dzień jest znakomitym rozwiązaniem, to do uprawiania sportu się nie nadaje. Bawełna bardzo szybko chłonie wilgoć, a dodatkowo wolno schnie. Jeżdżąc na rowerze w bawełnianych ubraniach, ryzykujemy otarciami, nieprzyjemnym zapachem gdy się pocimy, czy nawet wychłodzeniem w chłodniejsze dni. Lepiej a tym przypadku postawić na materiały syntetyczne lub ewentualnie odzież z wełny merino na chłodniejsze dni.

      Kolejnym kluczowym aspektem w temacie komfortu na rowerze jest brak przerw podczas jazdy i brak odpowiedniego przygotowania ciała do długiej jazdy. Szczególnie osoby początkujące nie powinny od razu porywać się na wielogodzinną jazdę na rowerze, dopóki ciało nie jest jeszcze przystosowane do pozostawiania w takiej pozycji, przez tak długi czas.

      Ponadto warto również zmieniać pozycję na rowerze podczas jazdy. Możemy to robić poprzez np. zmianę chwytu na kierownicy, stawanie na pedałach co jakiś czas, aby nieco wyprostować pozycję, czy w końcu robić krótkie przerwy w jeździe, aby rozprostować ciało. Wszystko to ma spory wpływ na nasz komfort podczas jazdy, co jest szczególnie ważne w przypadku osób początkujących, lub tych, które na wiosnę wracają na rower po zimowej przerwie. Warto wtedy stopniowo zwiększać ilość kilometrów i czas jazdy, aby pozwolić ciału przystosować się do nowej aktywności.