Kategorie

    Produkty

      Jakie pedały wybrać? Praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych

      2025-02-14

      Jakie pedały wybrać? Praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych

      Czy wiesz, że uszkodzone lub zużyte pedały rowerowe mogą być przyczyną groźnego wypadku? Te niewielkie elementy układu napędowego mają niebagatelne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Dlatego też koniecznie należy właściwie dopasować je do potrzeb i umiejętności rowerzysty. Jesteś ciekawy, jakie są rodzaje pedałów? Czym różnią się pedały dla zaawansowanych od tych, które zostały zaprojektowane dla początkujących miłośników dwóch kółek? Kiedy należy pomyśleć o ich wymianie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym tekście.

      Rodzaje pedałów rowerowych

      Zanim odpowiemy na pytanie, na jakie pedały dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów warto postawić, sprawdźmy, jakie są rodzaje pedałów. Na rynku dostępne są następujące ich typy:

      • Pedały platformowe
      • Pedały zatrzaskowe (pedały SPD)
      • Pedały hybrydowe.

      Pedały platformowe

      Klasyczne, wygodne pedały rowerowe są najczęściej stosowane w jednośladach dziecięcych oraz takich, które wykorzystywane są do jazdy rekreacyjnej, dojazdów do pracy, na co dzień. Występują one też w rowerach górskich z niższej półki cenowej. Ich zaletą jest uniwersalność, wysoki komfort pedałowania i prostota. Aby z nich korzystać, nie są potrzebne specjalne buty na rower. Nie wymagają one też żadnych dodatkowych umiejętności, dlatego doskonale sprawdzają się jako pedały dla początkujących rowerzystów. Na ich popularność wpływa bez wątpienia niska cena. Najbardziej podstawowe przedmioty z tej kategorii, takie jak np. pedały platformowe VPE 465 dostępne są już za kilkadziesiąt złotych.

      Jakie pedały wybrać? Praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych zdjęcie nr 2

      Pedały zatrzaskowe

      Elementy osprzętu rowerowego z blokami, czyli pedały SPD (Shimano Pedaling Dynamics), np. model Shimano PD-EH500, to doskonały wybór dla tych miłośników jednośladów, którzy chcą przejść na wyższy poziom rowerowego wtajemniczenia. Stosowane w kolarstwie szosowym, górskim i sportowym modele z zatrzaskami to gwarancja lepszej wydajności i kontroli pojazdu podczas treningu. Pedały zatrzaskowe pozwalają na wpięcie buta wyposażonego w specjalne bloki w mechanizm zatrzaskowy. Efektem takiego połączenia rowerzysty z jednośladem jest przede wszystkim wyższa efektywność pedałowania, ale to nie wszystko. Odpowiednio używane pedały wpinane zwiększają też bezpieczeństwo rowerzysty, ponieważ nie ześlizgują się ze stopy podczas nagłych manewrów oraz jazdy nawet w wyjątkowo wymagających warunkach atmosferycznych.

      Warto zaznaczyć, że pedały z blokami mogą nie być najlepszym wyborem dla amatorów rekreacyjnej jazdy na dwóch kółkach. Używanie ich jest na początku wyzwaniem, jednak warto poświęcić czas na opanowanie techniki wpinania i wypinania buta, by móc czerpać z korzyści, jakie one zapewniają.
      Należą do nich m.in.:

      • większa kontrola jednośladu
      • zwiększenie bezpieczeństwa rowerzysty w czasie jazdy w trudnych warunkach
      • poprawa efektywności treningów poprzez lepsze przenoszenie mocy nacisku stopy na pedał.

      Zastanawiasz się, czy i jakie wady mają pedały SPD? Minusem tego typu sprzętu jest fakt, że do jego stosowania niezbędne jest specjalne obuwie z blokami, np. buty szosowe Shimano SH-RC502M. Ponadto mało kto jest w stanie "z marszu" wskoczyć w bloki i ruszyć w trasę. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto poświęcić chwilę na naukę ich obsługi. Ostatnią z wad jest cena. Pedały z blokami są zwykle droższe od modeli platformowych.

      Pedały hybrydowe

      Ten typ sprzętu to propozycja dla miłośników dwóch kółek, którzy wykorzystują rower w wielu, różnych sytuacjach. Hybrydowe pedały rowerowe, np. SPD Shimano PD-EH500 są bowiem dwustronne. Z jednej strony mamy klasyczne pedały platformowe, idealne np. do jazdy miejskiej. Z drugiej znajdują się zatrzaski, do których można wpiąć buta do jazdy szosowej lub MTB. Funkcjonalność, uniwersalność, wysoki komfort pedałowania, sprawiają, że warto rozważyć tę opcję. Jej wadą może być cena, ponieważ chcąc wyposażyć się w modele hybrydowe, należy przygotować się na spory wydatek.

      Jakie pedały wybrać? Praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych zdjęcie nr 3

      Pedały a bezpieczeństwo - kiedy wymienić pedały rowerowe?

      Co zrobić, aby czerpać maksimum przyjemności z jazdy na rowerze? Jak sprawić, aby każdy trening był jak najefektywniejszy? W jaki sposób podnieść bezpieczeństwo podczas pokonywania kolejnych kilometrów trasy rowerowej? Zadbaj o detale, takie jak w pełni sprawne, dopasowane do umiejętności i stylu jazdy, ale też wygodne pedały na długie dystanse, lub do jazdy górskiej. Kiedy należy je wymienić? Jeśli dostrzegasz, że stosowane przez Ciebie modele są zbyt luźne, nie kręcą się tak płynnie, jak kiedyś, są porysowane lub uszkodzone, nie czekaj - sięgnij po nowe pedały rowerowe. Możesz zamówić je na naszej stronie, gdzie znajdziesz szeroki wybór pedałów do MTB, szosowych, dla zaawansowanych i początkujących amatorów kolarstwa.

      Pedały rowerowe - na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

      Wiesz już, jakie są rodzaje pedałów rowerowych. Planując zakup sprzętu z tej kategorii, koniecznie zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii:

      • Tworzywo, z którego są wykonane - Do produkcji nowoczesnych modeli stosuje się aluminium, plastik lub włókno węglowe. Materiał pedałów wpływa na ich wagę i wytrzymałość, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób uprawiających np. kolarstwo szosowe lub MTB.
      • Akcesoria, takie jak metalowe lub gumowe kolce, elementy odblaskowe - mogą one pozytywnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy na rowerze.
      • Design - Jeśli zależy Ci na tym, aby jednoślad odzwierciedlał Twój charakter, postaw na oryginalny, fantastycznie prezentujący się sprzęt np. na pedały SPD Shimano XTR PD-M9120.
      Jakie pedały wybrać? Praktyczne porady dla początkujących i zaawansowanych zdjęcie nr 4