ID: 10261 - EZmtb
Zestaw do odpowietrzania hamulców EZmtb bleed kit 2022 STD Box68.90 zł
Sprawdź produkt2025-01-12
Hamulce to z pewnością jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy element każdego roweru. Obecność układu hamulcowego w rowerze to nie tylko kwestia bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy, ale również wymóg prawny, który jest egzekwowany w praktyce. Z tego też względu, chcąc poruszać się rowerem w ruchu drogowym, na ścieżkach rowerowych, czy też uprawiając inne bardziej sportowe, lub grawitacyjne odmiany kolarstwa, sprawny układ hamulcowy powinien być priorytetem.
Obecnie w większości rowerów można już znaleźć hydrauliczne hamulce tarczowe, które bez wątpienia oferują najlepszy stosunek wydajności oraz trwałości do ceny. Jednak mimo tego, nie jest to rozwiązanie idealne i może ulec awarii. Jednym z najczęstszych problemów z hamulcami hydraulicznymi w rowerze jest ich zapowietrzenie. Co to oznacza, skąd mam wiedzieć, że moje hamulce się zapowietrzyły, jak mogę temu zaradzić i jak samodzielnie je odpowietrzyć? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Tarczowe hamulce hydrauliczne to układ zamknięty, w którego wnętrzu znajduje się płyn hamulcowy odpowiedzialny za przenoszenie ciśnienia wewnątrz układu. Dzięki określonym właściwościom płynu hamulcowego oraz pełnej szczelności układu, w wyniku naciśnięcia na klamkę hamulca tłoczki w zacisku, a tym samym okładziny hamulcowe naciskają na tarczę hamulcową, wyhamowując rower. Rozwiązanie to w teorii jest niezawodne i pozwala osiągnąć bardzo wysoki poziom siły hamowania oraz modulacji. Jednak w praktyce może zdarzyć się, że układ ten z różnych powodów ulegnie rozszczelnieniu i do jego wnętrza dostanie się trochę powietrza. W takim przypadku mówimy właśnie o zapowietrzeniu hamulców.
Powietrze obecne w układzie upośledza jego pracę, co może przejawiać się takimi objawami jak:
Odpowietrzanie hamulców hydraulicznych w rowerze to proces, który wymaga trochę wiedzy, umiejętności oraz precyzji. Nie jest to trudne zadanie i z pewnością większość rowerzystów znających się nieco na serwisie rowerów da sobie z tym radę w domowych warunkach. Jednak należy pamiętać o tym, że do tego zadania konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi i akcesoriów kompatybilnych z daną marką i modelem hamulców.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w gotowy zestaw do odpowietrzania hamulców, który zawierał będzie wszystko to, co jest niezbędne w tym procesie. W jego skład wchodzi m.in.:
ID: 10261 - EZmtb
Zestaw do odpowietrzania hamulców EZmtb bleed kit 2022 STD Box68.90 zł
Sprawdź produktPonadto niezbędne będą także klucze imbusowe, torx, a w niektórych przypadkach także klucz płaski, rękawiczki ochronne, alkohol izopropylowy (lub inny delikatny dla uszczelek i lakierów odtłuszczacz) do oczyszczenia hamulców po procesie odpowietrzania oraz instrukcja lub też film instruktażowy dla osób niedoświadczonych w temacie.
Chcąc wykonać proces odpowietrzania hamulców na własną rękę, w pierwszej kolejności należy określić markę i model hamulców. To pozwoli dobrać odpowiednie narzędzia oraz płyn hamulcowy wymagany przez producenta. Do najpopularniejszych producentów hamulców hydraulicznych należą niewątpliwie Shimano, SRAM, Magura, Tektro, Formula, TRP, Hope, Hayes i wiele innych.
Nie ma reguły co do częstotliwości odpowietrzania hamulców. W teorii hamulce użytkowane w jeździe rekreacyjnej nie powinny się zapowietrzać. W przypadku kolarstwa sportowego czy jazdy grawitacyjnej odpowietrzanie raz w sezonie wydaje się minimalnym wymogiem. Kontrola ich stanu jest kluczowa.
Więcej informacji o zestawach do odpowietrzania znajdziesz tutaj.